נדל"ן בארה"ב: סיכום שנת 2014 ומבט ל-2015

קצת באיחור, אך כמו שאומר הפתגם "מוטב מאוחר מאשר אף פעם". ניגש ישר לעניין, המגמה בשווקי הנדל"ן בארה"ב בשנת 2014 הייתה אחת ויחידה – עלייה! לקריאת כתבה נוספת בנושא לחצו כאן. בכנס האחרון של איגוד המשקיעים הזרים בנדל"ן העולמי (Association of Foreign Investors in Real Estate) נבחרה ארצות הברית ראשונה במדד המדינות הכי יציבות ובטוחות להשקעות נדל"ן לשנה הבאה, כלומר לשנת 2015. בכך היא עקפה מדינות אשר נחשבות למעצמות כלכליות בגוש היורו האירופי, כמו גרמניה ואנגליה. חלק מזה הודות לשוק הנדל"ן המרכזי ביותר בארה"ב, זה אשר מוביל את הכלכלה האמריקאית, והוא כמובן שוק הנדל"ן למגורים.

כמה נתונים כדי לסבר את האוזן נדלן בארה"ב - סיכום שנת 2014 וצפי לשנת 2015

  • ערכי הנכסים והנדל"ן בארה"ב עלו ביותר מ-12% בממוצע כלל ארצי (בכל 52 המדינות שמרכיבות את ארה"ב).
  • הדולר ממשיך להתחזק מול המטבעות האחרים בעולם. כך למשל התחזק הדולר במעל 13% מול האירו ובמעל 11% מול השקל.
  • בגלל המחסור הגדול בדירות להשכרה עלו מחירי השכירות במרבית המדינות בארה"ב. לחצו כאן לקריאה מורחבת על הנושא.
  • היציבות בענף הנדל"ן בארה"ב נמצאת בנקודה הגבוהה ביותר מאז המשבר הכלכלי שהתרחש בשנת 2008.
  • שנת 2014 הייתה אחת השנים הטובות ביותר למשקיעים זרים בארה"ב, וזאת למרות גל הקור שפקד את אמריקה השנה.

לצד התחזיות המאד אופטימיות יש גם מספר סימני שאלה

הכלכלה העולמית ובתוך כך גם הנדל"ן העולמי מושפעים מאד מאירועים חיצוניים. לאחרונה נודע כי מצבה הכלכלי של אחת המעצמות הגדולות בעולם רוסיה נמצא על סף תהום. גם מדינות רבות באירופה כמו יוון, איטליה ואחרות לא מראות סימני התאוששות מאותו משבר מפורסם שהגיע לארה"ב בסוף שנת 2007 ולאירופה בסביבות השנים 2009-2010. תוסיפו לכך את האיומים הבטחוניים העולמיים כדוגמת ארגון דאע"ש האכזרי שעלה פתאום ותקבלו תמונת מצב עם מספר סימני שאלה. כמובן שכל אלה יכולים להשפיע דווקא בכיוון חיובי על כלכלת ארה"ב, שצפויה רק לחזק את מעמדה כמעצמה החזקה בעולם, אך תמיד כדאי להיות זהירים ולהסתכל על התמונה הכוללת.

לסיכום

השוק האמריקאי מפגין פעילות בריאה, טיפול בחולשות וכשלים והתאוששות אמיתית. הבנקים בארה"ב ממשיכים לשחרר בצורה מווסתת נכסים ומחירי הנכסים נמצאים בהליך מתמשך של תיקון מחירים כלפי מעלה. שחקנים רבים מצטרפים לשוק הנדל"ן האמריקאי והביקושים לנכסים בארה"ב רק מתחזקים. לאחרונה ישנן גם קבוצות ישראליות רבות שנכנסות לתחום, דבר שמוכיח את היותו "תפוח האדמה הלוהט" של ההשקעות. לפיכך, נראה ששנת 2015 צפויה להיות מוצלחת עבור משקיעי נדל"ן בארה"ב לפחות כמו קודמתה.