זינוק נוסף במספר המכירות של בתים קיימים בארה"ב

חשבתם שהשיא מאחורינו וששוק הנדל"ן בארה"ב יתחיל בדעיכה? כנראה שלא.

ארגון סוכני הנדל"ן האמריקני (ה-NAR) פרסם לאחרונה נתונים חדשים לפיהם מספר המכירות של בתים קיימים במדינה גדל בחודש מרץ 2015 בשיעור של 6.1%. רק כדי לסבר לכם את האוזן מדובר בעלייה הגבוהה ביותר בשיעור זה מאז ספטמבר 2013 ובכמות נדירה של 5.19 מיליון בתים שנרכשו בחודש זה. אין זה מפליא שהרי בעבר פרסמנו כתבה שצפתה את העלייה הנוכחית.

הנתון הזה אומר דבר מאד ברור – שוק הנדל"ן בארצות הברית ממשיך במגמת העלייה שלו ויותר ויותר משקיעים (וגם כאלה שרוכשים בתים למטרות מגורים) מבצעים רכישות ובכך מעלים את הביקושים לדירות ולבתים חדשים. אלו הן חדשות טובות במיוחד עבור מי שכבר רכש דירה במדינה, אך גם עבור מי שמתכנן לרכוש אחת ויוכל לראות תשואה יפה על השקעתו במידה והשוק ימשיך במגמה הנוכחית.

בהתאם, המחיר החציוני של בתים במדינה עלה בשנה האחרונה בשיעור של 7.8% (המשמעות היא שמחירי הבתים במגמת עלייה). כיום המחיר החציוני של בית בארה"ב עומד על 212 אלף דולרים (למי שלא מכיר את המונח חציון – המשמעות היא ש-50% מהבתים זולים יותר ו-50% מהבתים יקרים יותר). ניתן לומר בפה מלא כי ענף הנדל"ן באמריקה התאושש לחלוטין מאותו משבר ארור בשנת 2008 וכי נדל"ן בארצות הברית חזר להיות ערוץ השקעה מועדף על רבים.

הפחד כעת הוא בצד ההיצע של בתים למכירה. הביקושים רק עולים וזה סימן טוב, אך בשביל שהשוק לא יגיע למצב של עודף ביקוש (מה שיוביל למחירים גבוהים מדי) חשוב מאד שקצב התחלות הבנייה של בתים חדשים במדינה יעלה גם הוא.

וככה נראה גרף של מחירי הבתים בארצות הברית (מתוך אתר Zillow.com): שימו לב לירידה שחווה השוק בשנים 2008-20111, למגמת העלייה העקבית שהחלה בשנת 2012 ונמשכת עד היום ולצפי לשנת 2016:

עלייה במספר מכירות בתים בארה"ב

לסיכום, אם עדיין לא עשיתם זאת – השקעה בנדלן אמריקאי היא אופציה מצוינת ובטוחה למדי.