מחסור בהיצע הנכסים מוביל לעליות מחירים

מחסור בהיצע הבתים למכירה בארצות הברית מוביל לעלייה בכמות הבתים שנמכרים ובמחיריהם

על פי נתונים שפרסמה לאחרונה ה-NAR האמריקנית (National Association of Realtors), בחודש נובמבר 2016 נקנו בארה"ב בתים בכמות הגדולה ביותר מזה 10 שנים, זאת למרות מחסור מורגש בבתים ובדירות למכירה במדינה. מחסור בהיצע הבתים הביא בתורו לעליית מחירי הנכסים הנמכרים, שכידוע: עודף ביקוש ומחסור בהיצע מובילים לעליית מחירים.

בחזרה לנתונים – בכמות הבתים שנקנו בנובמבר 2016 (5.61 מיליון בתים) נרשמה עלייה של 0.7% בהשוואה לממוצע השנתי ולחודש אוקטובר 2016 (5.57 מיליון בתים שנמכרו). מדובר בכמות הגדולה ביותר מאז חודש פברואר בשנת 2007 (ערב המשבר) אשר עמדה אז על 5.79 מיליון בתים שנמכרו.

עוד עולה מהנתונים כי בצפון ארה"ב הייתה עלייה של 8% בקנייה של בתים, בדרום העלייה הייתה בשיעור של 1.4% בלבד, ואילו במערב ובמזרח המדינה נרשמו ירידות קלות.

המחסור בהיצע הבתים למכירה

המחסור בהיצע הבתים והדירות למכירה משפיע על מחירי הבתים הנרכשים. ההיצע הדחוק גרם למחיר החציוני לבית בארה"ב לטפס ללמעלה מ-234,000 דולר לבית. מדובר בעלייה של קרוב ל-7% מהמחירים אשתקד.

במקביל, בעלי הדירות והמשקיעים נהנים מעלייה בתשואות, אשר החלה לאחר בחירתו של נשיא ארה"ב הנכנס דונאלד טראמפ לתפקיד ב-8 בנובמבר. בחירתו נטעה תקווה אצל אמריקאים רבים להורדת מיסים והגדלת ההוצאה הממשלתית בארה"ב, שצפויה להביא לעלייה בצמיחה הכלכלית במדינה.

כל אלו, בנוסף לשיעור אבטלה הנמוך מזה 9 שנים (4.6% מובטלים), מגבירים את הביטחון בקרב אותם אמריקאים כי זוהי העת לרכוש בית בארה"ב