איך לבחור נכס להשקעה בארה"ב?

נקודות רבות שישפיעו על התשואה

 

השקעה בנכס מסוים היא עניין כלכלי שחייב להיעשות בזהירות מרבית. אחרי הכול מדובר בסכומי כסף לא פעוטים, ולכן יש לקבל את כל הנתונים הרלוונטיים ולשקול כל אחד מהם בצורה מעמיקה. נתונים רבים הם אלו שאמורים להשתלב ולהיכנס למשוואה שתציג בסופו של דבר את הכדאיות להשקעה בנכס מסוים. לכן אנו רואים כיצד כל בחירת נכס להשקעה היא כזו שמבוצעת בצורה אטית יחסית תוך התייחסות לגורמי השוק הכלליים ותוך בדיקה מדוקדקת של נתונים הקשורים בצורה ישירה לנכס עצמו, למצבו, לסביבתו, ולסיכוי ליהנות מתשואה מכובדת ממנו.

יש בדיקות שאין לוותר עליהן כשבודקים נכס מסוים, ולכן חשוב להבין עד כמה לא רק גודלו של הנכס, עיצובו, מספר חדריו, המהות שלו (בית שיושכר או משרד למשל), וחיצוניותו הם אלו שקובעים את איכות הבחירה. מיקום גיאוגרפי של הנכס, בדיקת החתך הסוציו דמוגראפי של האנשים שגרים במקום, תכניותיה של הרשות המוניציפאלית או הממסד של המדינה בקשר לפיתוח האזור, ועוד משתנים חשובים אחרים הם כאלו שיכולים לעשות את ההבדל בין נכס שלא כדאי להשקיע בו ולו סכום כסף זניח ובין נכס שיכול לתגמל את המשקיעים בצורה מרשימה ביותר.

 

בדיקת החתך הסוציו דמוגראפי

חשוב להתמקד בעניין הסביבה שבה ממוקם נכס מסוים. זאת מאחר ועם כל הכבוד לנתונים מוחשיים כאמור, הרי שללא אוכלוסיה שיכולה להציג שוכרים אמינים יהיה קשה מאוד לבחור נכס מוצלח. לכן בכדי לדעת איך לבחור נכס איכותי יש לבדוק האם שכונה מסוימת היא כזו שבה קל מאוד להשכיר דירות או האם דירות שונות אמורות לזכות בעתיד הקרוב לביקוש רב בזכות פיתוח או תנופה כלכלית כלשהי. דיירים עתידיים שיציגו יכולת כלכלית לעמידה בשכירות ארוכת טווח יכולים להבטיח תשואה נהדרת ללא מעט שנים בעתיד.

 

אחרי הכול ההשקעה בכל נכס היא שכזו שמתאפיינת ברווחים שאפשר להפיק ממנו. לכן חשוב להבין שבכל בחירת נכס להשקעה על המשקיע להיות בטוח לגבי הייעוד שהוא מחפש להשקעתו. הכוונה היא שאם מדובר על נכס מניב שאמור להכניס רווחים קבועים למשך פרק זמן מסוים, אזי יש לבדוק את האפשרות להשכרה בטוחה בתשואה מצוינת, ואם מדובר על בחירת נכס להשקעה זמנית (כמו למשל קניית דירה, שיפוצה ומכירתה ברווח נאה), הרי שההיערכות צריכה להיות שונה. התמקדות בייעוד ההשקעה תצטרף להכרת החתך הסוציו דמוגראפי ותאפשר הבטחת הצלחת העסקה.

 

לאן מועדות פניו של האזור

'עתיד' היא מילת המפתח כשמדברים על לא מעט עסקאות נדל"ן בכל מיקום בעולם. מאחר ולרוב אנו כאנשים מן הישוב לא ממש יכולים לצפות את התמורות בתחומים שונים או את הילך הרוח במדינה מסוימת, הרי שאנשי מקצוע שמתמחים בתחום זה מציגים אפשרות נהדרת למזעור סיכונים ולהתבייתות על עסקאות מצוינות. כשרוצים לדעת איך לבחור נכס צריכים בראש ובראשונה לדעת איך אפשר להסתמך על כך שאזור מסוים לא יהפוך לשכוח אל בגלל ניהול לא נכון של העירייה או בגלל שינויים קיצוניים שיגרמו גם הם להגירה שלילית.

 

יש לא מעט נכסים מצוינים גם באזורים לא ממש חזקים, אך רק בדיקה קפדנית ביותר היא זו שיכולה להציג נתונים אמינים המעידים על חוזקו של הנכס בכל הקשור לאוכלוסייה שבו ולעתיד של האזור שבו היא חיה. תכנונים לגבי פתיחת בתי ספר או מוסדות אקדמיים, עבודות בשטח שמראות כיצד מבנים איכותיים ויוקרתיים יותר יוצעו לבעלי עסקים, לבעלי מקצועות חופשיים, ולמעמד הבינוני המבוסס, ועוד אלמנטים חיוביים אחרים, יהיו אלו שידגישו כיצד אפשר לראות קדימה ולהבין שמדובר בעתיד ורוד לאזור מסוים ולנכס שממוקם בו.