באופן טבעי כשאנו מדברים על השקעות בשוק הישראלי אנו מרגישים נוח יותר. בין אם יש לנו חבר או קרוב משפחה שכבר בצעו עסקאות נדל"ן כאלה ואחרות, ובין אם אנו נוברים בעצמנו בנתוני השוק השונים, הרי שאנו יכולים להסתמך על הבנה רצינית בהיצע מגוון שמוצע ברחבי ארצנו. מאחר ואין לנו כל מחסום של שפה, ומאחר ואנו יכולים להכיר בקלות רבה את ההיסטוריה של ישוב מסוים, אנו גם יכולים לעשות את ההבחנות החשובות בין השקעות נדל"ן שונות ולראות האם רכישת דירה בנתניה או שיפוץ בניין משרדים בחיפה, הם מהלכים עסקיים נבונים.

 

אך ברגע שאנו מדברים על השקעות נדל"ן בחו"ל ניצבים מולנו אתגרים מיוחדים הרבה יותר. בראש ובראשונה עלינו להגיע לכמה שיותר נתונים על מנת שנוכל לשקלל אותם ולבחון בצורה מדויקת את כדאיות ההשקעה. הגעה לנתונים היא משימה בעייתית מאחר והמרחק הגדול וחוסר ההיכרות עם תרבות הדיור במדינות שונות הם דברים שיכולים להקשות גם על אדם רציני ומחושב. בנוסף, לכך הרי שיש להבין מה בדיוק אומר כל נתון ועד כמה הוא רלוונטי לעסקת נדל"ן מסוימת בעיר כלשהי לעומת עסקה אחרת שמוצעת באזור אחר.

 

בין עיתוי נכון למחשבה קדימה

אין ספק שענייני נדל"ן בחו"ל יכולים להיות מפתים מאוד. הציבור הישראלי אוהב השקעות, ומדינות שונות בארה"ב למשל, יכולות להיות כאלה שבהן מצויות הזדמנויות למכביר. אך נראה כי ההכנה צריכה להיות רצינית ובחינת כל נתון חייבת להיעשות בכובד ראש. זאת מאחר ומעבר להשקעה ראשונית שיכולה להיות מכובדת ביותר, יכול כל אחד לראות כיצד ניהול לא נכון של הנכס או כניסה לעסקה מסוימת בעיתוי לא מתאים, הם כאלו שיכולים ליצור לחץ כלכלי מיותר גם על משקיע מבוסס וגם על מי שמנסה לתכנן הרחק קדימה.

 

לכן חשוב מאוד להכיר את השוק במדינות שונות בחו"ל בצורה כמה שיותר מדויקת בטרם מחליטים על השקעה מסוימת. בישראל אפשר לראות כיצד חברות שמתמחות בתחום זה מציגות קשרים ענפים במדינות רבות בחו"ל, ובכך הן מאפשרות קישור נכון בין הזדמנויות איכותיות ללקוחות ישראלים רציניים. דבר זה הופך השקעות נדל"ן בחו"ל לרווחיות ביותר. התייחסות מקצועית לעתידו של כל נכס, והבנה כי יש להיכנס לעסקאות מסוימות בעיתוי נכון, יכולים להציג יתרון אמיתי בכל השקעה והמון שקט נפשי למי שמוציא ממיטב כספו על כל נכס שהוא.

 

יתרונותיה של חברה מתמחה

כאמור, חברות מקצועיות שמנוהלות בצורה נכונה יכולות להציג בפני כל ישראלי הזדמנויות איכויות ביותר בלא מעט מדינות. אך מעבר לסיסמאות כמו 'היכרות מושלמת עם הנדל"ן האמריקאי' וכד', הרי שיש צורך להבין במדויק מול אלו גורמים עובד המשקיע הישראלי. כך, מעבר לתחרות הברורה שיש בין חברות שונות המנסות לגייס כמה שיותר משקיעים, אפשר לזהות מי היא חברה שמכירה באמת אזורי נדל"ן איכותיים במדינות שונות, ומי אלו אנשי המקצוע שעבורם נדל"ן בחו"ל הוא דבר שהם מכירים היטב ממש כפי שאיש נדל"ן ישראלי מכיר את השוק בארץ.

 

בל נשכח כי נדל"ן הוא עסק דינאמי מאחר ויש לא מעט משתנים שמשתנים במהלך תקופות מסוימות. כך הופך איתור של נכסים להרבה יותר מאשר זיהוי נכס זול שבעליו פונו ממנו לאחר שלא עמדו בתשלומי המשכנתא למשל. נכסים איכותיים יהיו כאלו שלא רק יימכרו במחיר מצוין או כאלו שקל וזול להשביח אותם (למטרה של מכירה ברווח מצוין), אלא שיהיה גם קל מאוד לאתר שוכרים בשכונה מסוימת למטרה של שכירות בטוחה וארוכת טווח, ושעלויות הנוגעות לתחזוקה ולדברים נלווים אחרים לא יקטינו את התשואה או יפגעו ברווחיות בצורה כזו או אחרת.