עליית מחירי הנדל"ן בארה"ב

עודף משקיעים בארה"ב מוביל לעליית מחירי הדיור

מגמה חדשה בשוק הנדל"ן האמריקאי –> פחות מכירות ויותר השכרות. בעלי בתים בארה"ב שינו לאחרונה קו ומעדיפים להשכיר את בתיהם מאשר למכור אותם. הסיבה לכך היא שאותם בעלי דירות מנסים לגרום למשכנתא שלקחו לשלם את עצמה על ידי השכרת הדירה או הבית, אך הדבר יצר בעיה בלתי צפויה בדמות עודף ביקוש בשוק מכירת הבתים באמריקה, אשר מתבטא ביותר מדי משקיעים שרוצים לקנות בית ופחות מדי בתים שעומדים למכירה.

מסתבר שלא רק בישראל מחירי הנדל"ן עולים

אם חשבתם שהמגמה שתוארה כאן מטרידה, היא מחריפה לאור נסיונותיהם הבלתי פוסקים של בעלי מספר בתים לרכוש בתים נוספים לצורכי השכרה. המצב הנוכחי לא תורם לשיקום שוק הנדל"ן בארצות הברית וחזרתו לתקופה שלפני פרוץ משבר הסאב-פריים ב-2007/8.

אם נסתכל לרגע על ההיבט הכלכלי, לא מסובך להסביר מדוע קורה מה שקורה כעת בשוק בארה"ב: כאשר יש עודף ביקוש (של משקיעים) ומחסור בהיצע (של דירות ובתים) הדבר מוביל לעלייה במחירי הנכסים שבתורה גורמת לכך שלאנשים רבים במדינה אין את ההון הדרוש לרכישת בית ובמקום זאת הם נאלצים לשכור דירה, דבר שמוביל לעליית הביקוש להשכרת דירות ולעלייה נוספת במחירי השכירות. בקיצור, מדובר בסיטואציה די מוזרה שמי שמרוויח ממנה הם כמובן הבעלים של מספר נכסים גבוה מ-1 שמחירי הנכסים שברשותם האמירו בחודשים האחרונים.

ומה זה אומר לנו המשקיעים הזרים?

ראשית, לא קשה להבין שמי שקנה נכס בארצות הברית במהלך השנתיים האחרונות יכול כבר עכשיו למכור את הנכס לכל המרבה במחיר בסכום גבוה בהרבה מזה ששילם בעת הקנייה ולהרוויח לא מעט כסף.

זאת ועוד, אנו עדים לעליית מחירים