אז מתי מחירי הנדל"ן בארה"ב יחזרו לרמתם המקורית?

סקר חדש שהתפרסם לאחרונה, אשר נעשה על ידי אתר Zillow האמריקאי ובו השתתפו מעל 100 מומחי נדל"ן אמריקאיים חושף מתי להערכתם צפוי שוק הנדל"ן בארה"ב לחזור לרמת המחירים המקורית ששררה בו לפני פרוץ משבר 2007-08.

סקר מומחים נדל"ן בארה"ב

הרוב המכריע של מומחי הנדל"ן שהשתתפו בסקר גרסו כי לדעתם השוק יחזור לעצמו ולרמת המחירים ששררה בו טרם המשבר רק בעוד שנתיים עד שלוש שנים (לקראת תחילת שנת 2018). פרשנות זו לא אומרת שהמחירים בשוק הנדל"ן האמריקאי אינם בעליה, אלא להפך – המחירים ממשיכים לעלות בצורה הדרגתית וצפויים להמשיך במגמה זו עד שתושלם החזרה המלאה לרמת המחירים ערב המשבר.

אז נכון, אמנם יתר נתוני המאקרו של השווקים באמריקה, כמו נתוני שוק התעסוקה וכמויות הייצור והצריכה כבר התייצבו ופחות או יותר חזרו לעצמם, לשוק הנדל"ן ייקח קצת יותר זמן.

הבשורה המרכזית מהסקר הנ"ל היא שעוד לא מאוחר להשקיע ולרכוש נכסים בארה"ב במחיר נמוך ולהמתין בעוד ערכי הנכסים שרכשתם עולים וחוזרים לרמתם המקורית שלפני המשבר.

עוד נתון מעניין שעלה בסקר הוא הקושי של צעירים אמריקאיים לרכוש לעצמם בית – האם המצב הזה מזכיר לכם משהו? אז כמו בישראל, גם באמריקה לאנשים צעירים בתחילת דרכם קשה לחסוך מספיק כסף שיאפשר קנייה של בית למגורים. מחירי השכירות בארה"ב נמצאים במגמת עלייה. תוסיפו לזה את החזרי הלוואות הלימודים שמחויבים בהם אותם צעירים והוריהם ותקבלו תמונת מצב לא ממש חיובית שבה אותם צעירים לא מצליחים לקנות בית, משום שהם אפילו לא מצליחים לשכנע את הבנקים והגופים הפיננסיים לתת להם משכנתא שתאפשר זאת. התקווה היחידה של אותם צעירים היא להשיג העלאה במשכורת, אך לצערם הרב זה לא משהו שתלוי בהם.