כמות ה"פליפים" בארה"ב שוברת שיאים

הקדמה: מה זה בכלל 'פליפ'?

בקצרה, 'פליפ', כאשר מוזכר בהקשר של השקעות הנדל"ן, הוא תהליך בו אדם רוכש נכס במדינה מסוימת, נניח בארה"ב, אשר יודע לייצר הכנסה קבועה (דמי שכירות) ובמקביל להשביח את ערכו בטווח זמן קצר יחסית (תלוי כמובן במגמות השוק). המטרה המרכזית של רוכש הנכס הנ"ל היא עשיית רווח על ידי מכירה מחדש של אותו הנכס לאחר תקופת זמן קצרה יחסית של עד 12 חודשים מיום הקנייה, במחיר גבוה יותר מהמחיר בו רכש אותו.

מספר ה'פליפים' בארה"ב הולך וגדל פליפים בארה"ב

בימים האחרונים פורסם דו"ח חדש באתר RealtyTrac, אשר סוקר את תופעת ה'פליפים' ההולכת ומתרחבת בשנה האחרונה בארה"ב. עפ"י הדו"ח, מספר הפליפים במספר מוקדים מרכזיים בארצות הברית עלה משמעותית בשנה האחרונה ועבר אפילו את השיא שנרשם בשנת 2005.

הרווח הממוצע שגרפו לכיסם אנשים שעוסקים בפליפים לבתים (Home Flippings) הגיע גם הוא לשיא של 10 שנים ועומד על כ-$55,000 לפליפ. בשווקי נדל"ן במדינות כמו ניו יורק ולוס אנג'לס (קליפורניה) סכום הרווח הממוצע לפליפ עובר את רף $100,000 הדולרים.

פוטנציאל הרווח בעסקאות הפליפים הביא לגידול משמעותי גם במספר ה'פליפרים' (אנשים העוסקים בעשיית פליפים) והגיע למספרים דומים לאלה שנרשמו בשנת 2007 (שנה לפני המשבר החריף שפקד את ארה"ב), כאשר בפועל מספר הפליפים הממוצע לאדם ירד.

הבעיה המרכזית בתופעת הפליפים טמונה בכך שהיא "מנפחת" את מחירי הנדל"ן במדינה. נכון להיום, מכירות הפליפים בארה"ב מהוות כ-5.5% מכלל המכירות בשווקי הנדלן השונים במדינה ומדובר בהחלט במגמה הולכת וגדלה.