נדל"ן בארה"ב – נתונים מעודכנים!

למי שפספס, הוולסטריט-ג'ורנל פרסם לאחרונה נתונים חדשים באתר האינטרנט שלו, אשר מסכמים את המצב הנוכחי בשווקי הנדל"ן בארה"ב, כולל נתונים מספריים, גרפים והשוואה לתקופות קודמות של עד 16 שנה אחורה.

סיכום הנקודות החשובות בכתבה שפורסמה:

  • חזרתו לתחייה של שוק הנדל"ן בארה"ב בשנתיים האחרונות היא סימן חיובי מאוד לשוק עצמו ולכלכלת ארה"ב, אשר תורמת להורדת שיעור האבטלה, העלאת ההשקעות במדינה ושיעור הצמיחה. זאת על אף שבפרמטרים רבים השוק עדיין לא הצליח לשוב לרמות המקוריות שלו אשר שררו טרם פרוץ המשבר הגדול בשנת 2008.
  • בחודש מאי 2016 נרשם שיא של 9 שנים בכמות מכירות הבתים בארה"ב, דבר אשר מבטא ביקוש גבוה לבתי מגורים במדינה.
  • משנת 2009 מחירי הבתים נמצאים שוב "באזור הבטוח", אזור בו האינפלציה בענף לא חורגת מגבולותיה הטבעיים (כמו שהיו ערב המשבר)
  • שער הריבית ירד ב-9 השנים האחרונות בהדרגה, והעלאה שלו עלולה להקשות על אמריקאים רבים להחזיר את המשכנתאות שלהם (ולכן כנראה שהבנק המרכזי בארה"ב ישמור על ריבית נמוכה).
  • סיבה מרכזית לעליית מחירי הנדל"ן והדיור בארצות הברית היא מחסור בהיצע דירות ואיטיות רבה בכל הקשור להתחלות בנייה של בתים חדשים. כמות התחלות הבניה של בתים חדשים במדינה כיום (764,000 בתים בשנה האחרונה) נמוכה משמעותית בהשוואה לתקופות קודמות (1.1 מיליון בתים חדשים בשנה). מגמה זו הורגשה במיוחד בהתחלות הבנייה של בתים פרטיים. יותר ויותר אנשים בארה"ב בונים בניינים גדולים, משום שמדובר באפיק רווחי יותר מאשר בניית בתים פרטיים למגורים, שם מושקע הרבה פחות מאמץ.
  • כיום רוב משקי הבית החדשים אשר נכנסים לבתים חדשים בארצות הברית נכנסים כשוכרים, כלומר יותר ויותר אנשים, בעיקר זוגות צעירים, מוותרים על קניית בית משלהם ומחליטים לשכור אחד, דבר אשר הוביל לעלייה חדה במחירי השכירות בכל רחבי המדינה.
  • הכמות השנתית הממוצעת של בתים הפרטיים שנרכשו במדינה ב-3 השנים האחרונה נמצאת בעלייה הדרגתית, אך בהשוואה לתקופות שלפני משבר 2008, מדובר בפחות מחצי מהכמות השנתית הממוצעת.

לקריאת הכתבה המלאה באתר Wall Street Journal לחצו כאן

שוק הנדלן בארה"ב נתונים