למה כדאי להשקיע בנדל"ן?

אנשים רבים חוששים להשקיע בנדל"ן בעיקר מפני שאינם בקיאים בתחום, ולכן מרגישים חוסר שליטה מסוים שבסופו של דבר מתבטא בהחלטה לא להשקיע, או יותר נכון להישאר פסיביים (לא לפעול) ואפילו לא לנסות לברר מול מה הם עומדים. כיום, בעידן הטכנולוגי בו קיימת אוטוסטרדה בלתי פוסקת של מידע, כבר לא ניתן לטעון שישנה אי ודאות בנוגע לתחום, או מידע סודי שמסתירים מאיתנו. בימינו רוב המידע הדרוש להשגת בקיאות בתחום כמו השקעות נדל"ן בארה"ב חשוף לעיני כל, זמין ברשת האינטרנט ומאד נגיש לכל דורש.

 

אז למה בעצם כדאי להשקיע בנדל"ן בכלל ובנדל"ן בארה"ב בפרט? ממספר סיבות:

  • בניגוד להרבה מאד ענפים ושווקים אחרים ברחבי העולם, ענף/שוק הנדל"ן הוא יחסית יציב. רוב הזמן לא תהיינה הפתעות או שינויים דרמטתיים שישפיעו על אחוזי התשואה של המשקיעים. כמובן שיש מקרים מיוחדים, כמו מה שקרה לאחר התפוצצות בועת הנדל"ן בארה"ב בשנת 2006, אבל ברובם המוחלט של המקרים המשקיע לא צפוי להיתקל בהפתעות מרעישות, אלא בשוק די רגוע שמתנהג בהתאם לצפי.
  • עבודה קלה יחסית – לאחר שהחלטנו להשקיע בנדל"ן וסיימנו את כל הצעדים במסלול רכישת הנכס הגענו למצב בו מרבית העבודה כבר מאחורינו, ומלבד התעסקויות קטנטנות כגון מציאת שוכר או תקלות קטנות שצצות בדירה, שגם בהן בהמון מקרים מטפלת עבורנו חברת נאמנות או חברה מתווכת כלשהי, העבודה שלנו נגמרה ונותר לנו לשבת רגל על רגל בביתנו ולהתרווח בזמן שדמי השכירות החודשיים מתחילים לזרום לחשבון הבנק שלנו.
  • ענף הנדל"ן זוכה לעדיפות ממשלתית – ברוב מדינות העולם ניתנת העדפה ברורה לענף הנדל"ן כחלק מתוכניות נרחבות להצמחת הכלכלה במדינות אלו. עדיפות זו באה לידי ביטוי בהקצאת תקציבים רבים לענף, וכמו כן ביישום מדיניות פיסקלית מרחיבה, שמביאה לצמיחת המשק של אותה מדינה על ידי זה שהיא גורמת לעליית ערכם של נכסי הנדל"ן במדינה.
  • תשואה גבוהה – אחוז התשואה הצפוי על השקעת נדל"ן בכלל והשקעת נדל"ן בארה"ב בפרט הוא גבוה מאד. אם יש לכם כסף ששוכב בחשבון העו"ש או בפיקדון בנקאי אחר כלשהו בעל ריבית נמוכה של פחות מ-2%, הרבה יותר משתלם להשקיע אותו בנדל"ן בארה"ב ולקבל אחוז תשואה חלומי של 9% ומעלה. אנשים רבים נמנעים מלהשקיע בנדל"ן, בגלל שנאת סיכון (פוחדים מסיכון), אך מה שהם לא יודעים הוא שהסיכון בהשקעות נדל"ן הוא מזערי ושהשקעה בנדל"ן נחשבת לאחת ההשקעות הבטוחות והודאיות ביותר שניתן לבצע.
  • למה עדיף להשקיע בארה"ב ולא בישראל? – בעוד שבישראל בועת הנדל"ן רק הולכת וגדלה (מחירי הנדל"ן בישראל רק עולים ועולים), ואין לדעת מתי היא תתפוצץ ותביא למשבר חריף בשוק המקומי, בארה"ב בועת הנדל"ן כבר התפוצצה לפני 7 שנים, ולכן אין זמן מתאים יותר להשקיע, מאשר בעת הנוכחית. השוק האמריקאי התייצב וממתחילת שנת 2012 ניתן לראות עליות בשווי הנכסים. סיבה נוספת היא מחירי הנכסים בשוק הנדל"ן האמריקאי – בעוד שבשביל לרכוש נכס להשקעה בשוק בישראל צריך הון התחלתי גבוה מאד, בארה"ב ניתן היום למצוא נכסים להשקעה במחירים נמוכים מאי פעם. מגרש בארה"ב עולה היום פחות מ-$20,000. כנ"ל לגבי בתים להשקעה, אשר נמכרים במחירים של בסביבות ה-$100,000 לשם השוואה, סכומים כאלה בשוק בישראל לא היו מספיקים אפילו לדירת שני חדרים במיקום מרוחק ולא אטרקטיבי.

לסיכום, למרות דעות קדומות של אנשים על התחום, ולמרות שרבים חוששים להשקיע בנדל"ן ונותנים לפחד לשתק אותם, השקעה מסוג זה יכולה להיות מאד משתלמת כעושים אותה נכון.