slider5-fixed

שוק הנדל"ן בארה"ב – תחזית לעתיד

כולם זוכרים את שנת 2007

יפה לראות כיצד ארה"ב היא מעצמה כלכלית גם אם עוברות עליה תקופות קשות ביותר. את המשבר של שנות השלושים של המאה הקודמת צלחה ארה"ב והפכה למעצמה שלאחר מלחמת העולם השנייה אף אחד לא מערער את מעמדה. גם את משבר ה'סאב פריים' של שנת 2007-2008 מראה ארה"ב כיצד היא מצליחה לשים מאחוריה, בזכות פעולות מוניטאריות חשובות של הבנק המרכזי של ארה"ב ובזכות מהלכים כלכליים הקשורים כמובן הן למערכות הפיננסיות שאחראיות על מתן משכנתאות והן לשוק הנדל"ן על היבטי הבנייה, השיווק והייצוב שלו.

לא מעט אנשים בכל רחבי העולם מביעים עניין לגבי תחזית שוק הנדל"ן בארה"ב. זאת מאחר וחוסנה של ארה"ב בא לידי ביטוי בהצגת היצע של הזדמנויות נדל"ן לאורך השנים. ההתעוררות בהיקפי הפעילות של שוק הנדל"ן יכולה להצביע על כך שמי שמאתר נכסים איכותיים בעיתוי מצוין, יכול בהחלט לסמוך על תשואה מרשימה לאורך לא מעט שנים. בין אם הממשל בארה"ב הוא זה שיוצר אפשרות אמיתית לפיתוח שכונות ולשדרוג נכסי נדל"ן ובין אם מדובר בגורמים פרטיים שמניעים בחוכמה את השוק במדינות שונות בארה"ב, הרי שחשוב להיות ערניים ולזהות את הפוטנציאל העסקי המצוין.

 

גילוי מחדש של השוק המתעורר

בכתבות מקצועיות המפורסמות במדיות כלכליות אפשר להבחין כיצד יש לא מעט ישראלים שמזהים מיד כיצד ארה"ב מציעה הזדמנויות נדל"ן שאין שני להן. אם בשנים האחרונות ראינו כיצד לאחר נהירה ישראלית שאופיינה בחיפושים נרחבים של נדל"ן מניב או נכסים להשבחה, נוצרה רגיעה בכל הקשור לשוק האמריקאי, הרי שכיום התמונה הרבה יותר מלאת חיים. זאת מאחר ובמדינות שונות בארה"ב מוצעים כיום שוב נכסי נדל"ן שונים במחירים מפתיעים מאוד. אך חשוב מאוד לזהות במדויק את יתרונותיו וחסרונותיו של כל נכס, מאחר ומדובר בהשקעה כספית בעלת משמעויות רבות.

במקומות שבהם שוק הנדל"ן האמריקאי באמת מתעורר, אפשר לראות עד כמה ארה"ב מציעה נדל"ן במחיר מציאה. המחיר הנהדר הוא לעתים בזכות שילוב בין נכס שפונה מבעליו, איכות גבוהה של הנכס, סביבת מגורים שאינה מתרוקנת מדיירים, ניהול נכון של השכונה והעיר, וכמובן אזורי תעסוקה ותשתית לגידול ילדים. אלמנטים אלו מעידים על כך שמדובר באפשרות אמיתית לתשואה רצינית. כך רואים רבים כיצד תחזית שוק הנדל"ן בארה"ב היא אופטימית הרבה יותר מאשר בשלוש השנים האחרונות, והיא מציגה את ההמתנה למשקיעים זרים שיצטרפו למשקיעים האמריקאיים המקומיים.

 

בד בבד עם התקדמות הכלכלה האמריקאית

אם אנו מדברים על תחזית שוק הנדל"ן בארה"ב, הרי שאנו מדברים על תחזית לגבי השוק האמריקאי כולו. זאת מאחר ומדדים הקשורים בנדל"ן הם כאלו שקשורים גם לתעסוקה ועוד. לכן חשוב מאוד להבין את הקשר המהותי בין מצבה הכלכלי של מדינה מסוימת ובין מצב הנדל"ן שבה. אחרי הכול הרי שאם רוכשים בית גדול במדינה שבה אין מקורות תעסוקה, אין כוונות להתפתח בצורה מודרנית או שרמת הפשיעה גבוהה, ועוד נתונים נוספים מציגים תמונה שלילית כוללת, הרי שהשקעת נדל"ן כזו אינה מבשרת על משהו טוב.

מאחר ושנת 2007 עשתה שמות בשוק האמריקאי כולו, ניתן לראות כיצד איבוד משרות ונפילתם של בנקים שונים אמנם גרמו נזק ללא מעט אמריקאים, אך הם גם יצרו הזדמנויות השקעה נהדרות. אם נתייחס לכך שכיום הכלכלה האמריקאית חוזרת לקווים חיוביים יותר, והאזרח האמריקאי מביע אמון מכובד דיו בממשל שלו, אזי ניתן להבין שנדל"ן בארה"ב הוא כזה שיש לו המון מה להציע. לכן זה מאוד לא מפתיע לראות ישראלים שרואים כיצד ארה"ב חוזרת לאיטה ליציבות ולחוסן, מחפשים נכסים במדינות אטרקטיביות ברחבי היבשת.